طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

آجر هوشمند

آجر

آجر هوشمند چیست؟

آجر جسمی مصنوعی و سخت است که از پختن خاک رس با مقاوت در حدود سنگ به دست می آید. ابعاد آن مطابق احتیاج قابل تغییر است. یکی از مصالح ارزشمند در بنا های باستانی و سنتی و آثار معماری امروزی آجر است. از آن در پی های آجری، دیوار چینی، کرسی چینی، جرز، پایه، قوس ها و پوشش انواع طاق ها، ستون های قطور و ظریف، دیوارکشی ها، طاق نما سازی ها، کف فرش ها و در اسکلت سازی و استخوان بندی استفاده می شود. همچنین میتوان در نما سازی فضا ها و بنا های مختلف از قبیل مدارس، عمارت و کاخ ها، مساجد، حسینیه ها، کاروانسرا ها، حجره ها، بازار ها، آب انبار ها و منازل مسکونی و … استفاده کرد.

با شروع قرن 20 میلادی نگرانی ها در مورد استفاده از آجر در ساختمان افزایش یافت که علت این نگرانی ها را می توان وزن زیاد ساختمان های آجری و خطر زیاد آن ها در مواقع بروز زلزله دانست. از این رو پژوهشگران صنعت ساختمان برای دستیابی به ساختمانی ایمن تر و سبک تر، درحال ساخت گونه های مختلفی از آجر و انجام آزمایش های مختلف بر روی آن ها می باشند. یکی از این مصالح نوین آجر های هوشمند می باشد که شباهت زیادی به تکه های لگو خانه سازی دارند.

توسعه آجر هوشمند به صورت سیستم سازه ای مدولار یا پیش ساخته، با ایده گرفتن از بازی لگو به منظور ایجاد یک راهکار انقلابی در ساخت و ساز است. راهکاری که روش ساخت و ساز خانه ها، پل ها، پیاده رو ها را متحول می کند. از این پس سازه ها عایق بسیار قوی، استحکام زیاد و قیمت کمی خواهند داشت.

 

  1. تعریف آجر های هوشمند

آجر هوشمند یک آجر انقلابی است و پایه یک سیستم ساختمانی جدید تحت پوشش اختراعات ثبت شده در ایالات متحده می باشد. این نوع آجر را با ایده گرفتن از بازی لگو که به راحتی به یکدیگر متصل می شوند طراحی کرده اند. علاوه بر فضا های بازی که در درون آجر به منظور عایق گذاری قرار دارد، در فضا های باز باعث می شود. عناصر زیر بنایی بتوانند در سراسر آجر ها اجرا شوند و دسترسی آسان به این عناصر فراهم شود. اینچنین پنل ها برعکس پنل های گچی مورد استفاده در ساختمان به جای اینکه پیچ شوند، در آجر ها قفل می شوند. این ویژگی باعث می شود که یکبار مصرف نباشند و در صورت نیاز به انجام تعمیرات بتوان آن ها را به راحتی جدا و سپس متصل نمود.

برای ساختن خانه ها، ساختمان ها، پل ها و… میتوان از آجرهای هوشمند استفاده کرد. هر بلوک این آجر از بتن با مقاومت بالا با خواص منحصر به فرد ساخته شده است. اجازه ساخت ساختمان های سازگار با محیط زیست را با صرفه جویی در هزینه های برق در ارتباط با گرمایش و سرمایش فصلی می دهد. استفاده از این بلوک ها باعث می شود ساختمان ها سریع تر، دقیق تر، قوی تر، و ارزان تر از روش های سنتی ساخته شود. کف ها، دیوار ها و سقف های یک پروژه همگی با آجر مخصوص و مناسبی ساخته می شوند که امکان یک ساخت و ساز آسان و سخت را با کمترین کثیف کاری و کاهش چشمگیر هزینه ها فراهم می آورد.

  1. ویژگی های آجر هوشمند

 

  • صرفه جویی در منابع:

 

اجرای آجر های هوشمند کمترین کثیف کاری و یا اجرای پاکیزه ای دارند و کار با آن ها بسیار آسان و آرام خواهد بود. همچنین چون این محصول به صورت سفارشی در اشکال، ابعاد و متریال های مختلف تولید می شود، دور ریز آن به حداقل می رسد. بدین صورت نیاز به مواد طبیعی مانند ماسه، آب و آهن را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. در این روش، پروژه به سرعت و بی سر و صدا با حداقل کار و زمان تکمیل می شود.

 

  • مقاومت بالا:

 

این بلوک با کمک متخصصان برجسته در زمینه طراحی و ساخت، به طوری طراحی شده است که در هنگام زلزله و تنش های مربوط به تغییرات آب و هوا، استحکام فوق العاده ای داشته باشد.

 

  • کاهش هزینه ها:

 

برآورد ها نشان می دهد که استفاده از آجرهوشمند منجر به ذخیره 50 درصدی کل هزینه های ساخت و ساز یک ساختمان هشت طبقه می شود.

 

  • فناوری های ساختمانی حقیقی:

 

آجر های هوشمند علاوه بر دارا بودن ویژگی های تمام مدل های آجر ها، دارای ویژگی هایی همچون کنترل حرارتی بالا، عبور کامل لوله ها، سیم ها، کابل ها و موارد مشابه، مقاومت کششی فوق العاده، سهولت ساخت، به کارگیری در جداره های داخلی و خارجی ساختمان، ایمنی مصالح و کاربرد در کل ساختار کف، سقف ها و دیوار ها در تمام مناطق آب و هوایی می باشد. با توجه به ویژگی های فوق، جایگزینی واقعی برای آجرهای هوشمند وجود ندارد.

 

  • کاربرد ها و اجرا:

 

با توجه به این که آجر های هوشمند به صورت قطعات خانه سازی به یکدیگر وصل می شوند و ساختار یکپارچه ای را به وجود می آورد. با این وجود دیگر احتیاجی به بکارگیری تیر یا ستون در ساختمان های ساخته شده با این تکنولوژی نمی باشد. همچنین برخلاف آجر های دیگر، می تواند در دیوار، پی، سقف و… به کار گرفته شود. جهت اتصال مناسب آجر های هوشمند به یکدیگر باید توجه داشت که هندسه آن با توجه به کاربرد آن در پی، دیوار، سقف و… متفاوت می باشد.

 

 

 

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4