طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

آنچه درباره ی فر باید بدانیم

F12-2

فر برقی از یک یا چند المنت حرارتی برای ایجاد گرما و پخت مواد غذایی استفاده می‌شود. در بعضی مدل‌ها این المنت‌ها در پایین دستگاه قرار گرفته ‌اند و در بعضی مدل ‌ها هم در بالا و هم در پایین فر از این المنت‌ها استفاده می‌شود. ترموستات دستگاه میزان حرارت را اندازه می‌گیرد. با خاموش و روشن کردن المنت‌ ها حرارت درون دستگاه را روی میزان مورد نظر نگه می‌دارد. همچنین فن ‌هایی در این فر ها قرار داد شده که هوای گرم تولید شده توسط المنت ‌ها را به گردش در می‌آورند. به این صورت گرما به طور یکسان به همه‌ قسمت ‌های مواد غذایی می‌رسد و به‌صورت یکنواخت پخته می‌شوند. فر برقی به گونه‌ای طراحی شده که درون دیوار یا کابینت و به طور کلی درون دکور آشپزخانه قرار می‌گیرد که به آن فر توکار نیز می گویند.

تفاوت فر برقی با ماکروویو:

عملکرد و روش پخت: در فر های برقی گرما از طریق تولید حرارت توسط المنت ‌ها تامین شده و توسط فن ‌ها به گردش در می‌آید تا حرارت یکنواختی ایجاد گردد. اما در مایکروویو ها قطعه‌ای به نام مگنتروم قرار دارد که با پخش کردن امواج مایکروویو به بدنه فلزی ماکروفر موجب انعکاس آن بر روی ماده غذایی می‌شوند. این امواج به‌دلیل فرکانس بالا موجب لرزش مولکول ‌ها در جای خود شده و با لرزش مولکول‌ های آب موجود در مواد غذایی، این مواد از داخل گرم شده و در صورتی که طولانی مدت در معرض این امواج قرار گیرند، می‌پزند.

از هر دو دستگاه می‌توان برای گرم‌ کردن و حرارت دادن به مواد غذایی استفاده شود. فر های برقی برای درست کردن غذا هایی که به مغز پخت شدن نیاز دارند گزینه مناسب ‌تری هستند. برای مثال: گریل کردن، درست کردن مرغ تنوری، کیک، نان و پیتزا قطعا بهتر است از فر برقی استفاده شود؛ چرا که نتیجه بسیار بهتری دارد. در مقابل مایکروویو در گرم کردن مجدد مواد غذایی و پخت سریع عملکرد بهتری دارد.

 • زمان پخت:

در مایکروویو ها فرآیند گرم شدن در درون مواد غذایی اتفاق می‌افتد و برخلاف فرهای برقی لازم نیست که تمام فضای دستگاه گرم شده و گرما از بیرون به مواد غذایی منتقل شود. سرعت پخت غذا و به جوش آوردن مایعات در این دستگاه بیشتر از فرهای برقی است. فرهای برقی ابتدا زمان لازم دارند تا محیط داخل دستگاه را گرم کنند و تازه بعد از گرم شدن خود دستگاه حرارت به غذا منتقل شود. اما مایکروویوبا پخش کردن امواج مایکروویو، بلافاصله فرآیند گرم کردن و پختن را شروع می کند.

 • میزان مصرف انرژی:

فر های برقی معمولا توانی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ وات دارند اما در طول مدتی که کار می‌کنند همیشه از حداکثر توانشان استفاده نمی‌کنند. میزان مصرف برق توسط دستگاه به تنظیمات ترموستات و دمای تنظیم شده توسط فرد بستگی دارد. همچنین برق مصرفی دستگاه به اندازه و ابعاد آن بستگی دارد. فر های بزرگ‌تر برق بیشتری مصرف می‌کنند. در مقابل توان مصرفی مایکروویو ها معمولا بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ وات است و معمولا مصرف کمتری نسبت به فرهای برقی دارند. مثال: برای پختن سیب‌زمینی، مایکروویو حدود ۷۵ درصد کمتر از فر برقی انرژي مصرف می کند.

فر برقی- گازی:

این فرها در عین واحد باید هم به برق و هم به گاز وصل باشند که برای گرم کردن فضا از شعله گازی و برای جوجه گردان، تایمر، جرقه زن از برق استفاده می کند. این فر ها امکان استفاده از لوله کشی گاز را دارد و می تواند انتخاب خوبی باشد چون هزینه جانبی زیادی ندارد و هم طول عمر بالا و تقریبا تمامی نیازهای شما را برآورده می کند.

 

مزایای فر برقی نسبت به ماکروویو:

 • یکنواختی پخت:

فر های برقی به دلیل اینکه از فن برای گردش حرارت استفاده می‌کند غذا را به صورت یکنواخت‌تری می‌پزند و در نتیجه غذا لذیذتر و خوش‌طعم‌تر می شود. اما در مایکروویو ها امواج روی سطح مشخصی متمرکز اند. یکنواختی پخت به خوبی فرهای برقی نمی باشد.

 • برشته و ترد کردن غذا:

مایکروویو ها به دلیل روش پختی که دارند. نمی‌توانند غذا را برشته و ترد کنند و در پخت غذا های آبدار عملکرد بهتری را دارند. چون برای برشته شدن و ترد شدن لازم است حرارت از بیرون به غذا وارد شود. فر های برقی به خوبی این کار را انجام می‌دهند.

 • محل قرار گرفتن غذا:

با توجه به متمرکز شدن امواج در مایکروویو‌ ها محل قرار گرفتن غذا روی پخت آن موثر می باشد. اگر غذا را در جای مناسب نگذارید ممکن است بعضی قسمت‌ ها به خوبی پخته نشوند. اما در فر های برقی غذایتان را هرجای دستگاه که قرار دهید فن‌ ها حرارت را به آن رسانده و به طور یکنواخت پخت انجام می شود.

 • توانایی پختن حجم غذای بیشتر:

با توجه به نکات قبل و نیز در فر های برقی می‌توانید غذا را در هر قسمتی از دستگاه قرار دهید. طبیعتا استفاده بهینه‌تری از فضا خواهید داشت. در هر بار استفاده از دستگاه می‌توانید حجم بیشتری غذا پخته شود.

 • استفاده از ظروف فلزی:

در مایکروویو نمی‌توانید از ظروف فلزی استفاده شود. ولی در فر های برقی می‌توانید از سینی‌ های فلزی که کل ظرفیت فر را می‌پوشانند، استفاده گردد. برای پختن پیتزا و کیک و شیرینی فر گزینه مناسبی می باشد.

معایب فر برقی نسبت به ماکروویو:

 • سرعت کمتر:

در مایکروویوها فرآیند گرم شدن در درون مواد غذایی اتفاق می‌افتد. سرعت پخت غذا و به جوش آوردن مایعات در مایکروویو بیشتر از فر های برقی می باشد. به این نکته هم باید اشاره کرد که سرعت فر های برقی نسبت به فر های معمولی بیشتر می باشد.

 • مصرف انرژی بیشتر:

فر های برقی نسبت به ماکروویو‌ه ا توان مصرفی بیشتر دارند و هزینه انرژی بیشتری را شامل می شوند. اما این اختلاف مصرف اینقدر زیاد نیست از استفاده ی فر های برقی صرف‌ نظر شود.

 • قیمت:

به طور رایج فر های برقی گران ‌تر از ماکروویو‌ ها می باشند. اما باید توجه داشت که معمولا ظرفیت بیشتری هم دارند و امکان پخت با کیفیت کیک و شیرینی را هم شامل می شوند.

 • احتمال سوختن غذا:

در فر برقی حرارت از بیرون به مواد غذایی وارد می‌شود. امکان سوختن لایه بیرونی غذا ها وجود داشته اما امکاناتی مثل تایمر و امکان تنظیم درجه حرارت باعث جلوگیری این اتفاق می شود.

 • مصرف روغن:

مایکروویو برای پختن غذاها به روغن نیاز ندارد و با استفاده از آب درون مواد پخته می شود. اما در استفاده از فر های معمولی برای جلوگیری از سوختن غذا و یا چسبیدن آن به ظرف باید از روغن استفاده شود.

در آخر فربرقی یکی از وسیله‌ های کاربردی آشپزخانه به خصوص برای پختن کیک و شیرینی و پیتزا می باشد. شباهت عملکرد این وسیله با مایکروویو باعث شد تا در این مطلب به مقایسه این دو وسیله و مزایا و معایب و کاربرد آن‌ها بپردازیم. فروشگاه اینترنتی طاها بازار با داشتن کادری مجرب می تواند متناسب با نیاز شما در فر با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت مشاوره تخصصی به شما ارائه دهد.

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4