طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

انواع شیرآلات بهداشتی

شیرآلات بهداشتی

امروزه شیرآلات به یک صنعت قدرتمند تبدیل شده و در دکوراسیون منزل نیز توجه ویژه ای به شیرآلات می شود. شیرآلات بهداشتی به تجهیزاتی گفته می شود که برای قطع و وصل کردن جریان و تنظیم فشار مایعات مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع شیرآلات با توجه به نیاز های مصرف کننده و تغییر رویکرد جامعه وارد بازار می شود و هر روز شاهد عرضه انواع شیرآلات جدید هستیم. شیرآلات بهداشتی از نظر کاربرد، جنس بدنه و طراحی به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. ما در ادامه مطلب به بررسی انواع شیرآلات بهداشتی، لوازم جانبی شیرآلات بهداشتی، نصب شیرآلات بهداشتی و نکات مهم خرید شیرآلات بهداشتی می پردازیم.

شیر آشپزخانه طلایی
شیر آشپزخانه طلایی

انواع شیرآلات بر اساس کاربرد

شیرآلات مورد استفاده در منزل به 4 نوع اصلی تقسیم می شود:

شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات ظرفشویی یا آشپزخانه، متداول و می توان گفت پر فروش ترین شیرآلات هستند. آبریز این نوع شیر ها ارتفاع بیشتری نسبت به دیگر شیرآلات دارند که علت آن سهولت در شست و شوی ظروف بزرگ است که باید به راحتی زیر شیر آشپزخانه جای بگیرد.

بعضی از شیرآلات آشپزخانه دارای شلنگ هستند (شیر شاوری). این شلنگ برای هدایت آب روی سینک ظرفشویی استفاده می شود و معمولاٌ در بدنه خود شیر تعبیه می شود. با کشیدن سردوش، شلنگ به صورت فنری از شیر جدا شده و به سادگی می توان کار خود را انجام داد.

شیر آشپزخانه کروم
شیر آشپزخانه کروم

برای مشاهده قیمت شیرآلات آشپزخانه روی متن آن کلیک کنید.

شیرآلات حمام

شیرآلات حمام دارای دو حالت متفاوت دوش و وان هستند. سوپاپ تغییر حالت نیز بسته به نوع شیر متفاوت خواهد بود. علم دوش این شیر ها معمولاٌ به صورت جداگانه تولید و به بازار عرضه می شود.

شیر حمام مشکی طلایی
شیر حمام مشکی طلایی

برای مشاهده قیمت شیرآلات حمام روی متن آن کلیک کنید.

شیرآلات روشویی

مهم ترین تفاوت شیرآلات روشویی با شیرآلات آشپزخانه در ارتفاع لوله خروجی آب است. از آنجایی که این لوله برخلاف شیر ظرفشویی فاصله کمی با سینک دارد، باید دقت کنید که این فاصله آنقدر کم نباشد که دستان شما با سینک تماس پیدا کند.

شیر روشویی طلایی
شیر روشویی طلایی

برای مشاهده قیمت شیرآلات روشویی روی متن آن کلیک کنید.

شیرآلات توالت

شیر توالت یا شیر آفتابه با توجه به فضا سرویس بهداشتی و موقعیت توالت روی دیوار نصب می شود. بیشتر شیر های توالت با دستگیره های اهرمی عرضه می شوند.

شیر توالت کروم
شیر توالت کروم

برای مشاهده قیمت شیرآلات توالت روی متن آن کلیک کنید.

انواع شیرآلات بهداشتی بر اساس جنس

شیرآلات برنجی

فلز برنجی سنگین و با دوام است و برای مناطقی که دارای آب سخت بوده و خوردگی فلزات مشکل اساسی نیست، توصیه می شود. حتی اگر برنج در بین دیگر متریال های ساخت شیرآلات بیشترین هزینه را داشته باشد، اما بهترین سرمایه گذاری است. بدنه و روکش هر دو از برنج ساخته شده است.

 • جوانب مثبت: سنگین، با دوام، احتمال خوردگی کم فلز در برخورد با آب سخت
 • جوانب منفی: هزینه بالا، اما بهترین سرمایه گذاری ممکن

شیرآلات با آلیاژ روی

شیرآلات با بدنه ای از روی اغلب ارزان و نسبتاٌ با دوام هستند. هنگامی که روی با استفاده از هر نوع متریال دیگری آبکاری شود، خوردگی اجتناب نا پذیر است. در هنگام خرید شیرآلات، این متریال توصیه نمی شود.

 • جوانب مثبت: ارزان بودن
 • جوانب منفی: روکش آن فرسوده شده و دچار خوردگی می شود.

شیرآلات با روکش کروم

شیرآلات با روکش کروم، مقاومت و دوام بالایی دارند، همچنین قسمت های داخلی آن اغلب از جنس برنج ساخته می شوند. سطح این شیرآلات بسیار زیبا و مدرن است و اغلب لکه آب به خود نمی گیرد.

 • جوانب مثبت: مقاومت بالا به دلیل بدنه برنجی و روکش کروم، زیبایی و عدم ایجاد لکه های آب
 • جوانب منفی: هزینه بالا، اما بهترین سرمایه گذاری در بلند مدت است.

شیرآلات با روکش استیل

شیرآلات با روکش استیل اگر از نوع ضد زنگ باشد، مقاوم و تا حدودی با دوام هستند و لکه های آب را کمتر بر روی خود نشان می دهند. بدنه این شیرآلات اغلب از جنس برنج است و اگر به درستی نگهداری نشود مستعد خوردگی خواهد بود.

 • جوانب مثبت: قیمت مناسب، مقاومت مناسب روکش در برابر خوردگی (در صورتی که ضد زنگ باشد)
 • جوانب منفی: مقاومت کمتر روکش استیل نسبت به کروم، اگر به درستی نگهداری نشود مستعد خوردگی است.

شیرآلات با روکش برنز

شیرآلات با روکش برنز بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند و دارای رنگ متمایز و سطح مات می باشند و نسبت به روکش مسی براق و صیقلی نیست.

 • جوانب مثبت: مقاومت مناسب روکش در برابر خوردگی، زیبایی و جذابیت بالا
 • جوانب منفی: قیمت بالا
شیر آشپزخانه با روکش برنز
شیر آشپزخانه با روکش برنز

انواع شیرآلات بهداشتی بر اساس طراحی

شیرآلات تک دستگیره (اهرمی)

شیرآلات تک دستگیره برای باز و بسته شدن تنها دارای یک دستگیره یا اهرم هستند. اگر دستگیره در چپ و راست باشد، با حرکت به سمت بالا و پایین می توان فشار گرم و سرد بودن آب را تنظیم کرد اما اگر دستگیره در بالا شیر باشد می توان با چپ و راست کردن اهرم، فشار گرم و سرد بودن آب را تنظیم کرد. این نوع شیرآلات به مدل اهرمی مشهور هستند و معمولاٌ فضا کمی را اشغال می کنند.

شیر روشویی تک دستگیره
شیر روشویی تک دستگیره مشکی طلایی

شیرآلات دو دستگیره

شیر دو دستگیره سنتی ترین مدل شیرآلات بهداشتی خانگی است که به مدل های کلاسیک هم مشهورند. هر دستگیره در این شیرآلات مسئول تنظیم مقدار فشار بوده، معمولاٌ دستگیره سمت راست برای آب سرد و دستگیره سمت چپ برای آب گرم است. برای نصب این شیرآلات نیاز به نصب سه سوراخ است و نسبت به نوع اهرمی به فضا بیشتری نیاز دارد.

شیر توالت دو دستگیره
شیر توالت دو دستگیره کروم

شیرآلات بهداشتی هوشمند (چشمی)

شیرآلات چشمی، فاقد دستگیره بوده و از طریق سنسور چشمی کار می کنند. امروزه جهت راحتی و صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از این شیرآلات افزایش یافته است. اگر دست خود را به زیر شیر آب بگیرید، آب باز شده و هنگامی که دستتان را بیرون بکشید جریان آب قطع می شود.

شیر روشویی هوشمند
شیر روشویی هوشمند

انواع شیرآلات بهداشتی بر اساس قیمت

شیرآلات با توجه به آلیاژی که در آن ها بکار رفته شده است و کیفیتی که دارد، قیمت های متفاوتی را نیز شامل می شود، همچنین عملکرد، ظاهر و جنس شیرآلات از عوامل موثر بر مقدار قیمت شیرآلات بهداشتی می باشد.

لوازم جانبی شیرآلات بهداشتی

لوازم جانبی شیرآلات شامل انواع قطعات و وسایلی است که در کنار شیرآلات برای استفاده بهتر و بهینه تر آب مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعات بسیار کاربردی و پر مصرف هستند و این جنبه پر مصرف بودن آن ها باعث می شود عمر مفید لوازم جانبی نسبت به خود شیر کوتاه تر باشد و علاوه بر آن، جنس این قطعات به گونه ای است که اکثراٌ فلزی و سخت نیستند و به آسانی با مصرف نادرست دچار آسیب می شود. لوازم جانبی شیر ظرفشویی و لوازم جانبی علم دوش جزء پر مصرف ترین لوازم جانبی شیرآلات هستند. قطعات جانبی شیرآلات اسم های مختلفی دارند و دانستن این اسامی برای خرید بهتر می تواند به شما کمک نماید. این اسامی شامل انواع علم شیر، انواع شلنگ شیر، سیفون، آب پخش کن و کاهنده مصرف آب، سردوش، شیر پیسوار، مغزی، کارتریج و… می باشد.

نکات مهم خرید شیرآلات بهداشتی

 1. جنس شیرآلات استاندارد
 2. دوام شیرآلات با کیفیت
 3. آبکاری شیرآلات
 4. ارتفاع علم شیرآلات
 5. نصب آسان شیرآلات
 6. گارانتی شیرآلات

نصب شیرآلات بهداشتی

نصب شیرآلات بهداشتی بسته به اینکه شیر مربوطه برای کدام قسمت از ساختمان است، متفاوت می باشد. برای نصب شیرآلات توکار بایستی ابتدا شاسی و مغزی شیرآلات توکار پیش از بنایی نصب و بعد از کاشی کاری قسمت خارجی شیر نصب شود. شیرآلات روکار هم از لحاظ نصب یا دیواری هستند یا توکاسه.

شیرآلات حمام و آفتابه ای توالت از نوع شیرآلات دیواری هستند. شیر ظرفشویی و روشویی نیز از انواع شیرآلات نصب توکاسه می باشند. البته برای نصب شیرآلات روشویی و ظرفشویی در لوله کشی روکار ممکن است از شیرآلات دیواری استفاده شود.

جمع بندی

انواع شیرآلات با ویژگی های منحصر به فرد در بازار ارائه می شود و انتخاب از میان آن ها به کاربرد مورد نظر شما بستگی دارد. شیرآلات مورد استفاده در منزل به 4 گروه کلی، شیرآلات آشپزخانه، شیرآلات روشویی، شیرآلات توالت و شیرآلات حمام تقسیم می شوند، شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت طاهابازار انواع مدل ها و قیمت شیرآلات را مشاهده کنید.

تقسیم بندی شیرآلات بهداشتی از نظر کاربرد، جنس بدنه و طراحی می باشد. همچنین بیان شد که لوازم جانبی شیرآلات از قطعات مهم در شیرآلات می باشد که برای استفاده بهتر و بهینه تر آب مورد استفاده قرار می گیرد. از نکات مهم در خرید شیرآلات می توان به جنس، دوام، آبکاری، ارتفاع علم، نصب و گارانتی شیرآلات اشاره کرد. نصب شیرآلات بهداشتی به محل نصب آن بستگی دارد.

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4