طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

اولین ایمنی بعد کار

Capture

اولین ایمنی بعد کار

برای آشنایی با تجهیزات ایمنی ابتدا باید خطرات موجود را بررسی کرد سپس اقدام به تهیه تجهیزات مناسب نمود.

تجهیزات به مجموعه وسایل و امکاناتی که در یک فرآیند به کار می رود، گفته می شود.

از این رو تجهیزات ایمنی، شامل وسایلی است که برای محافظت از زندگی و جلوگیری از جراحات و تلفات مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات ایمنی، حفاظتی است که توسط افراد به منظور جلوگیری و به حداقل رساندن شرایط تهدید کننده در محیط، صدمات جدی و بیماری های محل کار و آسیب های ناشی از حوادث مختلف در زندگی روزمره استفاده می گردد.

عموما به دلیل اینکه کارگران در محیط های کارگاهی از انواع ابزارها و تجهیزات برای انجام وظاایفشان استفاده می کنند هر کدام از این ابزار ها می توانند به نوبه خود خطر آفرین باشند.

در صورت استفاده نکردن از تجهیزات ایمنی مناسب علاوه بر اینکه کارگران با مشکلاتی از قبیل به خطر افتادن سلامتی و یا جانشان رو به رو هستند هزینه های دیگری از قبیل صرف هزینه های پزشکی، تامین نیروی جدید، کاهش بازدهی کار و افزایش هزینه بیمه به کارفرمایان تحمیل می کنند.

 

کاربرد تجهیزات ایمنی

بر خلاف تصور عامه، تجهیزات ایمنی فقط مربوط به محیط های شغلی مانند محیط های کارگاهی و صنعتی نمی باشد، بلکه استفاده از آن ها در تمام ابعاد ضروری می باشد. به عنوان مثال در خانه و محیط زندگی نیز برای جلوگیری از بسیاری حوادث باید از این وسایل استفاده کرد.

از وسایلی به منظور امنیت در قعالیت های تفریحی، نظیر سفرهای کمپی و مباحث ترافیکی نیز استفاده می شود. از جمله این تجهیزات میتوان به روشنایی های اضطراری، موانع کنترل جمعیت، موانع محافظت در برابر افتادن، کیسه های خواب انفرادی و … اشاره کرد.

تجهیزات ایمنی فردی (Personal Protective Equipment)

تجهیزات ایمنی فردی، تجهیزاتی هستند که کارگران در محیط های کرگاهی و کاری از آن ها برای حفظ ایمنی و سلامت خود استفاده می کنند. این تجهیزات به صورت مستقیم با بدن نیروی کار در تماس است که عبارتند از:

  1. کفش ایمنی
  2. کلاه ایمنی
  3. گوشی ایمنی
  4. محافظ های تنفسی
  5. عینک ایمنی
  6. دستکش ایمنی
  7. محافظ صورت
  8. لباسکار
  9. تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع
  10. جعبه کمک های اولیه
  11. و …

 1. کفش ایمنی

کفش ایمنی برای حفاظت در برابر پاشیدن مواد مذاب و شیمیایی به پا، خطر برق گرفتگی، ضربه ها و برخورد اشیاء تیز با پا استفاده می شود.

کفی این کفش ها باید پاشنه استانداردی داشته و از جنس مناسبی تهیه شود تا در برابر سر خوردن، نفوذ مواد خطرناک به کفش جلوگیری کند.

برخی از این کفش ها به دارای یکی قالب فلزی بوده از جنس فولاد آبکاری شده هستند که به منظور جلوگیری از آسیب به پا در اثر سقوط اجسام، در اجسا تعبیه شده و همچنین جنس اغلب کفش های ایمنی از چرم است.

2. کلاه ایمنی (Helmet)

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی مهمی که میتوان به آن اشاره کرد کلاه ایمنی است که باعث حفاظت از سر در برابر هر گونه ضربه و مواد آسیب زننده است.

مهم ترین نکته ای که باید درباره کلاه بدانیم وزن کلاه است.

3. گوشی ایمنی

از گوشی ایمنی که یکی دیگر از تجهیزات ایمنی می باشد. برای محافظت از گوش ها استفاده می شود. از گوش ها در برابر صدماتی همچون صدا، آب و … استفاده می شود.

4. محافظ های تنفسی (Respirator)

محافظ های تنفسی ابزر محافظتی هستند که مانع از نفوذ ذرات آلوده و مضر به بدن از ریق دهان، بینی، چشم و گوش می شوند.

5. عینک ایمنی (Goggle)

عینک برجسته محافظ یا گاگل ساخته شده از لنز شیشه ای یا پلاستیکی برای محافظت از چشم در برابر آلودگی های محیطی و اصابت اشیاء خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد.

6. دستکش ایمنی

یکی از مهم ترین وسیله های ایمنی محسوب می شود، به این دلیل که هر گونه کار و فعالیتی که انجام میدهیم، دست ما در آن دخالت دارد به همین دلیل استفاده از آن در حین کار بسیار مهم و ضروری است.

دستکش ها می توانند باعث حفاظت و ایمین دست ما در برابر خراش، زخم، بریدگی، شکستگی، سوختگی و … شود.

7. محافظ صورت (Face Shield)

ابزاری برای محافظت از اجزای صورت است. استفاده کردن از محافظ صورت برای مشاغلی همچون جوشکاری، تراشکاری و در مجموع مشاغلی که احتمال آسیب به صورت و چشم ها وجود دارد، الزامی است.

8. لباسکار

لباس ایمنی کار برای جلوگیری از سوختگی، تشعشعات، برخورد اشیاء تیز و برنده استفاده می شود. به طور کلی این لباس دارای استاندارد های جهانی HSE است. این لباس ها باید مطابق بدن افراد باشد.

9. تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

انجام بعضی از مشاغل، مستلزم کار در ارتفاعات بلند است.  سقوط از ارتفاع معمولا منجر به مرگ یا از کار افتادگی کارگران خواهد شد. به همین خاطر باید همواره توسط کارفرمایان، تجهیزات ایمنی لازم برای این کارگران تهیه شده و بدون استفاده از این تجهیزات، در ارتفاع کار نشود. این تجهیزات شامل:

 • کمربند هارنس (کمربند ایمنی):

هارنس شامل یکسری تسمه از جنس پلی استر است که به شکل یک لباس طراحی شده و توسط کارگران پوشیده می شود. همچنین این کمربند دارای یک قطعه فلزی در جلو است به نام دی رینگ.

 • طناب نجات:

طناب نجات به هارنس متصل می شود و در صورتی که فرد از ارتفاع سقوط نماید، او را نگه داشته و از برخورد او به زمین جلوگیری می کند.

 • لنیارد:

از یکسری طناب و تسمه محکم از جنس پلی آمید یا ابریشم ساخته شده است و دارای دو یا چند قلاب است . این قلاب ها از یک سو به دی رینگ و از سوی دیگر به جایگاه مطمئن متصل شده است و از سقوط فرد جلوگیری می کنند.

 1. جعبه کمک های اولیه

جعبه یا کیفی که حاوی تدارکات و تجهیزاتی است که در صورت لزوم بتوان با آن اقدام به انجام کمک های اولیه نمود.

 

شما می توانید برای تهیه تجهیزات ایمنی از طریق سایت طاها بازار اقدام نمایید.

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4