طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

تاریخچه و تکامل آسانسور:

nn

تاریخچه و تکامل آسانسور:

 

پیدایش آسانسور ها:

شاید بتوانیم نقطه شروع و پیدایش آسانسور ها را در زمانی بدانیم که انسان ها به دنبال وسیله ای بودند که بتوانند وسایل را بالا ببرند.بطور مثال می توان زمانی را نام برد که نیازمند این بودند که برای بالا بردن سطل آب از چاه نیازمند چنین وسیله ای بودند.

به همین سبب موجب شد که اولین نمونه بالابر را اختراع کنند که شامل قرقره و طناب بود که با چرخانیدن قرقره، طناب نیز به بالا و پایین می رفت.

بعدها نمونه های بزرگتری از این بالابر برای بالابردن مصالح در تخت جمشید و اهرام و … ایجاد شد.

نحوه کار این بالابر هم به این شکل بود که یک قرقره بزرگ به دور طناب اویزان می شد و یک سر آن به وسیله حیوانات کشیده می شد و همین مورد موجب بالا بردن وسایل می شد.

تاریخچه آسانسورهای نوین

باتوجه به پیشرفت تکنولوژی در طول تاریخ فناوری هایی خلق شدند که هر کدام در جنبه خود به پیشرفت و توسعه ساخت آسانسور کمک کردند.

از انواع آن ها می توان به اسانسور های هیدرولیکی و برقی و … اشاره کرد که هر کدام از این موارد در زمان خود رواج بسیاری داشته و همین مورد باعث شده است که به پیشرفت و ارتقا نسل بعدی اسانسور کمک کند

 

ماشین آتود

ماشین آتود جزو اولین نسل از اسانسور مدرن میباشد.

این اسانسورها برای بالا بردن انسان ها از طبقه همکف به طبقات بالاتر تعبیه شده بود.که یک سوی آن صندلی بود و مناسب حمل انسان ها بود و سوی دیگر شامل وزنه ای بود که برای کمک به کار گرفته می شد.

 

آسانسورهایی با ماشین بخار

این نوع ماشین میتواند به عنوان مهمترین اختراع بشر که باعث ایجاد انقلاب صنعتی شد دانست. یکی از موارد استفاده ماشین بخار در ساخت ماشین بخار بود .اینگونه بود که ساختار ماشین بخار موفقیت به سزایی را در آن زمان رقم زد.

 

تاریخچه آسانسورهای هیدرولیکی

تقریبا چیزی معادل 14 سال گذشته سر ویلیام آرمسترانگ توانست مدل دیگری از اسانسور ها را ایجاد کند. که بعد ها به این نوع اسانسور ها هیدرولیک لقب دادند.

آسانسورهای بخار – هیدرولیک

ارتقاء در فناوری قبلی دلیل بر پیشرفت روز افزون شده بود.بر این اساس میتوان نقطه مهم این موضوع را وارد شدن دانشمندان امریکایی (الیشا گریوز اوتیس) در این حوزه دانست. ایشان مشکلاتی که در حوزه های قبلی وجود داشت را بررسی کردند و توانستند یک قالب کامل تر از انها ارائه دهد.

ترکیب این عناصر از نیروی بخار و هیدرولیک است.این اسانسور هم از قدرت بالایی برخوردار است و هم سرعت بالایی دارد.

یکی از اساسی ترین مشکلات این اسانسور ها در ان زمان امینت پایین اسانسور ها بود از این رو جناب اوتیس فناوری جدید به نام چرخ ضامن دار را طراحی کردند.طبق این فناوری هر زمان که طناب قطع شود ضامن فعال می شود بعد از چند حرکت آسانسور متوقف می شود. این موضوع باعث شد که اساسنور نسلی بی خطر از محصولات برای حمل  انسانها شناخته شود.

در آن زمان جناب اوتیس با شناساندن و معرفی این فناوری به مردم شهر نیویورک توانست توجه همه را به خود جذب کند.

باتوجه به این مو.رد 3 سال پس از اختراع یعنی در سال 1857 هتلی با نام براوی نیویورک به عنوان اولین اسانسور بی خطر جهت حمل مسافرین را نصب کرد که پس از ان هتل ها و ساختمان های دیگر نیز نصب و راه اندازی کردند

در این حوزه نه تنها باعث رونق و گسترش صنعت هتل داری شد بلکه باعث  شد که سراغاز ایجاد صنعتی با نام عظیم اسانسور باشد. پس از مرگ جناب اوتیس فرزندانش شرکتی با نام او تاسیس کردند که هم اکنون به عنوان بزرگ ترین شخص در این صنعت شناخته شده است وبخش عمده ای از پیشرفت این حوزه را از آن خود کرده است.

آسانسورهای کششی – الکتریکی

با اینکه اسانسور در نسل های قبل تا حدودی موجب پیشرفت در حوزه اسانسور بود اما بخاطر سرعت پایینی که داشت و سروصدای زیاد آن مناسب نبود از آن پس پسر جناب اوتیس به نام گیرلس نوع دیگری از اسانسور را اختراع کرد. این اختراع باعث شد که سرعت حرکت به طرز بسیار چشم گیری افزایش یابد

در این بخش میخواهیم به سوالاتی که ممکن ذهن شمارو درگیر کرده باشد پاسخ دهیم.

چرا در کابین آسانسورها آینه نصب می‌کنند؟

شاید با شنیدن جواب این سوال شما متحیر شوید” چه بسا دلیل نصب آینه در اسانسور بر اساس اصول روانشناسی می باشد

در حال حاضر در شهر های بزرگ ،بسیاری از ساختمان و بناها ی بلند وجود دارد که استفاده بدون اسانسور از ان هاغیر ممکن خواهد بود و اینکه ممکن است ایستادن در داخل کابین اسانسور حتی برای لحظه ای خسته کننده باشد پس شما فکر میکنید باید چه کاری انجام شود؟

در این زمانی که اسانسور اختراع شده بود  و به عنوان وسیله ای است که برای جابه جایی بین طبقات میباشد و مردم از کند و ارام بودن آن خسته و کسل شده اند به این نتیجه رسیدند که با نگاه کردن طولانی به کابین اسانسور حالتی کسالت اور رخ خواهد داد بهمین علت به 2 نتیجه رسیدند : 1- در داخل کتابین ها آینه ای تعبیه شود تا  توجه افراد منحرف شود و متوجه گذر زمان نشوند 2-نوسازی و سرعت افزایش

آسانسور با کابین شیشه‌ای

یکی از مواردی که بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت، استفاده از اساسنرو های شیشه بود.

اسانسور ها با کابین شیشه ای به اسانسور هایی گفته می شود که در طول حرکت شخص بتواند از بیرون اسانسور هم بازدید داشته باشد.

وجود این اسانسور ها به قدری مورد تایید و استقبال مردم قرار گرفت که امروزه در تمامی فروشگاه ها از این طرح استفاده می شود.

استفاده از طرح‌های اقتصادی

به دلیل هزینه های بسیار زیادی که با نصب اسانسور با کابین های شیشه ای دریافت می شود افرادی شروع به اجرای طرح هایی با هزینه های کمتر کردند که از جمله این موارد میتوان به چسباندن انواع برچسب و نقاشی و کارهای کم هزینه اشاره کرد و چه بسا جالب است که این امر نیز مورد استقبال قرار گرفت.

به خاطر هزینة زیاد نصب آسانسور کابین شیشه‌ای، افراد شروع به اجرای طرح‌های کم‌هزینه درون کابین آسانسور کردند؛ این کابین‌ها با چسباندن انواع برچسب‌ها، نقاشی‌ها و دیگر وسایل کم‌هزینه تزئین شده‌اند، و جالب است که تا این حد مورد استقبال افراد قرار گرفته اند.

سخن آخر

اسانسور یکی از بهترین و مهم ترین شاخص های ساخت بشر است که تاثیر به سزایی در پیشرفت صنایعی مانند حوزه سلامت و … داشته باشد.قصد ما در این وبلاگ اشنا ساختن شما با اسانسور و نحوه تکامل ان از قدیم تا به الان میباشد/

امیدواریم توانسته باشیم آگاهی شما را نسبت به اسانسور افزایش دهیم.

 

 

 

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4