طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

خاموت زن چیست؟ انواع خاموت زن + عکس – طاهابازار

خاموت زن چیست؟ انواع خاموت زن + عکس - طاهابازار.docx

خاموت زن چیست؟ انواع خاموت زن + عکس – طاهابازار

 

کمتر پیمانکاری را می‌توانید پیدا کنید که سرعت انجام کار برایش مهم نباشد. خاموت زن دستگاهی است که به شما کمک می‌کند تا علاوه بر بالا بردن سرعت عملیات ساخت‌وساز، کیفیت انجام کار را نیز بالا ببرید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا بفهمید که خاموت زن چیست و اگر قصد خرید آن را دارید، با خواندن این مقاله انواع خاموت زن و مزایا و معایب هر کدام آشنا می‌شوید.

 

خاموت زن چیست؟

اگر بخواهیم به سؤال «خاموت زن چیست؟» پاسخ دقیقی بدهیم، باید بگوییم خاموت زن دستگاهی است که از آن برای ساخت خاموت و سایر انواع آرماتور استفاده می‌شود. میلگردها برای استفاده در بتن، باید خم و بریده شوند و به اشکال مختلفی در بیایند که خاموت، یکی از این اشکال است. پیش از تعریف کامل دستگاه خاموت زن، ابتدا باید با تعریف خاموت آشنا شوید:

 

 

خاموت چیست؟

خاموت در اصل نوعی میلگرد عرضی است، یعنی عرض آن با عرض اجزای اصلی سازه بتنی مثل تیر و ستون برابر است. برای ساخت تیر و ستون بتنی، از اتصال تعدادی زیادی خاموت به یکدیگر یا تولید آن به‌صورت پیوسته، استفاده می‌شود. خاموت با استفاده از میلگرد آجدار گرید A2 ساخته می‌شود و وظیفه آن افزایش مقاومت کششی اجزای سازه بتنی است.

 

تعریف خاموت زن

خاموت زن دستگاهی است که عملیات خم‌کاری میلگرد آجدار را با استفاده از انرژی مکانیکی، برقی یا هیدرولیکی انجام می‌دهد و استفاده از آن منجر به افزایش سرعت خم‌کاری و عملیات آرماتوربندی می‌شود. خاموت زن انواع مختلفی دارد که بسته به ابعاد پروژه و حجم میلگرد مورد استفاده، از انواع خاموت زن استفاده می‌شود.

 

مزایای استفاده از خاموت زن چیست؟

 با وجود اینکه در سال‌های اخیر اکثر کارخانه‌های تولید میلگرد از فرایند ترمکس برای افزایش انعطاف‌پذیری میلگرد آجدار استفاده می‌کنند، اما همچنان میلگردهای گرید A3 و A4 به دلیل داشتن درصد کربن بالا، در برابر عملیات خم‌کاری آسیب‌پذیر هستند و خم کردن آن‌ها به‌صورت غیراصولی و بیشتر از زوایای توصیه‌شده، می‌تواند منجر به شکستن این نوع از میلگرد شود.

استفاده از دستگاه خاموت زن باعث می‌شود که میزان پرتی و آسیب دیدن میلگردهای آجدار به‌صورت محسوسی کمتر شود و علاوه بر این، سرعت فرایند خم‌کاری میلگرد را نیز افزایش می‌دهد. همچنین استفاده از این دستگاه باعث می‌شود که به نیروی انسانی کمتری برای خم‌کاری نیاز داشته باشید و با بالا بردن سرعت ساخت‌وساز، سریع‌تر به بازگشت سرمایه برسید.

 

با انواع خاموت زن آشنا شوید

از نظر نوع انرژی مورد استفاده برای خم‌کاری و نحوه عملکرد، انواع خاموت زن در دو دسته خاموت زن دستی و خاموت زن اتوماتیک قرار می‌گیرد. مهم‌ترین عامل در انتخاب انواع مختلف این دستگاه، قیمت خاموت زن است که طبیعتاً قیمت خاموت زن دستی باید کمتر از قیمت نوع اتوماتیک آن باشد. در ادامه، با انواع خاموت زن بیشتر آشنا می شوید:

 

خاموت زن دستی

خاموت زن دستی دارای یک بازو، یک بلبرینگ و یک فیکسر است که معمولاً بلبرینگ و فیکسر، روی یک سطح ثابت مثل یک قطعه چوب نصب شده‌اند و میلگرد در میان آن‌ها قرار می‌گیرد. اعمال نیروی اپراتور به بازوی خاموت زن دستی، منجر به اعمال نیرو به محل خم میلگرد می‌شود و آن را خم می‌کند. میزان و دقت خم‌کاری در استفاده از این ابزار، به‌شدت نیروی واردشده بستگی دارد و به همین دلیل، چندان دقیق نیست.

سرعت کار با خاموت زن دستی در مقایسه با فرایند خم‌کاری میلگرد به‌صورت دستی، به‌مراتب بیشتر است؛ اما باز هم به سرعت خم‌کاری با خاموت زن اتوماتیک نمی‌رسد. بیشترین بازدهی خاموت زن دستی، برای میلگردهایی است که حداکثر 12 میلی‌متر قطر دارند.

 

 

خاموت زن برقی

انواع خاموت زن برقی در سه نوع گیربکسی، هیدرولیکی و تمام‌اتوماتیک ساخته می‌شود. در خاموت زن گیربکسی، نیروی الکتریسیته مستقیماً به نیروی مکانیکی تبدیل شده و میلگرد را خم می‌کند، در حالی که در خاموت زن هیدرولیکی و تمام‌اتوماتیک، نیروی الکتریسیته ابتدا به نیروی هیدرولیکی تبدیل شده و سپس تبدیل به نیروی مکانیکی می‌شود.

 

خاموت زن گیربکسی

انواع خاموت زن گیربکسی نیز دارای دو نوع دوبل گیربکس و گیربکس و تسمه است که در نوع دوبل گیربکس، از دو گیربکس عمود بر هم استفاده می‌شود و در نوع گیربکس و تسمه، یک تسمه جایگزین گیربکس دوم می‌شود. توان خم‌کاری خاموت زن گیربکس-تسمه ای از نوع دوبل گیربکسی کمتر است. برای راه‌اندازی خاموت زن گیربکسی، از دو پدال یا شاسی استفاده می‌شود.

 

خاموت زن هیدرولیکی

در خاموت زن هیدرولیکی نیز پس از استفاده از یک پدال یا شاسی، نیروی الکتریکی تولیدشده توسط موتور برقی، باعث می‌شود که روغن موجود در پمپ به جک‌های دستگاه واردشده و این جک‌ها عملیات خم‌کاری میلگرد را انجام بدهند.

 

خاموت زن تمام‌اتوماتیک

خاموت زن تمام‌اتوماتیک نوعی خاموت زن هیدرولیکی است که موتور و پمپ روغن آن قدرت بیشتری نسبت به خاموت زن هیدرولیکی معمولی دارد و می‌توانید از آن برای خم‌کاری میلگرد به‌صورت انبوه استفاده کرد.

 

مهم‌ترین عوامل مؤثر در انتخاب انواع خاموت زن چیست؟

در جدول زیر، مشخصات انواع خاموت زن با یکدیگر مقایسه شده و با استفاده از آن می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع مناسب پروژه شما است.

 

انواع خاموت زن قدرت

(اسب بخار)

نوع سوخت مصرفی حداکثر سرعت (ثانیه) حداکثر سایز خم‌کاری (میلی‌متر) مزیت
خاموت زن دستی نیروی مکانیکی بر حسب نیروی واردشده 10 وزن پایین
خاموت زن دوبل گیربکسی 1 تا 3 برق شهری 4 32 سرعت و قدرت بالا
خاموت زن گیربکسی-تسمه ای 1 5 25 قیمت پایین نسبت به نوع دوبل گیربکسی
خاموت زن هیدرولیک (تمام‌اتوماتیک) 2 3 32 قابلیت خم‌کاری چند میلگرد به‌صورت هم‌زمان

 

علاوه بر مشخصات قید شده در جدول بالا، باید برای انتخاب انواع خاموت زن به حجم و سایز میلگرد مورد استفاده در پروژه نیز دقت کنید. خاموت زن دستی و برقی کوچک، برای استفاده در پروژه‌های عمرانی بزرگ مناسب نیستند و از طرف دیگر، خاموت زن برقی و تمام‌اتوماتیک نیز ابعاد بزرگی دارند و استفاده از آن در پروژه‌های کوچک به دلیل دشواری در حمل‌ونقل و قیمت بالا، چندان منطقی نیست. همچنین اگر کارگاه تیرچه سازی دارید، بهترین نوع خاموت زن برای کار شما خاموت زن تمام‌اتوماتیک است.

 

 

حال که می‌دانید خاموت زن چیست، احتمالاً قصد خرید نوع باکیفیت آن را دارید. برای این کار می‌توانید به صفحه قیمت خاموت زن مراجعه کنید یا با کارشناسان فروش سایت طاها بازار صحبت کنید. انواع خاموت زن دستی و اتوماتیک در این سایت به فروش می‌رسد و منصفانه بودن قیمت‌ها در آن، باعث می‌شود که در هزینه‌های پروژه خود صرفه‌جویی کنید.

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4