طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

ریل آسانسور چیست؟ انواع آن و مشخصات فنی+ معرفی بهترین ریل – طاهابازار

ریل آسانسور چیست؟ انواع آن و مشخصات فنی

ریل آسانسور چیست؟ انواع آن و مشخصات فنی+ معرفی بهترین ریل

ریل آسانسور یکی از حساس‌ترین قطعات آسانسور است که برای خرید آن، نباید بی‌گدار به آب زد. چرا که این قطعه تأثیر زیادی در ایمنی کلی آسانسور و آسایش سرنشینان آن دارد. از طرف دیگر، تنوع بالای سازندگان و انواع ریل آسانسور، ممکن است شما را هنگام خرید کمی گیج کند. به همین دلیل دانستن مشخصات فنی ریل آسانسور ضروری است. با خواندن این مقاله، می‌فهمید که ریل آسانسور چیست و چگونه باید بهترین ریل آسانسور را انتخاب کرد.

 

ریل آسانسور چیست؟

ریل آسانسور یکی از مهم‌ترین قطعات آسانسور است که سطح مقطعی T شکل دارد. این مقطع فولادی طویل با نام ریل راهنما نیز شناخته می‌شود. وظیفه ریل آسانسور، هدایت کابین و وزنه‌های تعادل (در آسانسورهای کششی) در یک راستا است و به‌صورت جفتی و موازی، در دو طرف چاه آسانسور نصب می‌شود. حفظ ایمنی کاربران آسانسور بستگی زیادی به کیفیت و نصب صحیح ریل آسانسور دارد، چرا که این قطعه حرکات جانبی و نوسانات کابین را به حداقل رسانده و ترمز ایمنی اضطراری یا پاراشوت آسانسور نیز روی ریل‌ها عمل می‌کند.

 

 

انواع ریل آسانسور چگونه ساخته می‌شوند؟

همان‌طور که گفتیم ریل آسانسور یک مقطع فولادی است و به همین دلیل، باید از استانداردهای مخصوص فولاد برای تأمین مشخصات شیمیایی و مکانیکی معتبر در آن، استفاده شود. رایج‌ترین استاندارد ساخت ریل آسانسور، استاندارد ISO 7465 است. بر اساس این استاندارد، مقاومت کششی ریل آسانسور باید حداقل 370 و حداکثر 520 نیوتن بر مترمربع باشد. مقاومت کششی، حداکثر نیرویی است که یک جسم تا قبل از تغییر شکل و شکستن، می‌تواند تحمل کند.

همانند اکثر مقاطع فولادی، انواع ریل آسانسور نیز به دو روش نورد گرم و سرد ساخته می‌شود که در فرایند نورد گرم، دمای شمش فولادی را به اندازه 50 تا 100 درجه بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد حرارت می‌دهند و پس از عبور از غلتک‌های متعددی که دارای زوایای خاص نسبت به یکدیگر هستند، آن را تبدیل به ریل یا همان سپری می‌کنند. در روش نورد سرد، دمای فرایند بسیار کمتر از نورد گرم (در حدود 700 درجه سانتی‌گراد) است و در آن فلز را به واسطه نیروی کشش از درون قالب خارج می‌کنند.

ریل ساخته‌شده به روش نورد سرد، تنش تسلیم، استحکام و صلبیت بیشتری دارد و در مقابل قابلیت چکش‌خواری و ماشین‌کاری آن پایین‌تر است. گاهی اوقات از ترکیب دو روش نورد گرم و سرد برای تولید ریل آسانسور استفاده می‌کنند.

 

 

با انواع ریل آسانسور آشنا شوید

بر اساس استاندارد ISO 7465، انواع ریل آسانسور به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 

  • ریل کشش سرد یا پسوند A
  •  ریل ماشین‌کاری با پسوند B
  • ریل ماشین‌کاری سرعت بالا با پسوند BE

 

ریل‌های ماشین‌کاری پس از فرایند نورد گرم، تحت عملیات ماشین‌کاری قرار می‌گیرند و لایه‌هایی را از روی آن‌ها بر می‌دارند تا سطحشان صاف و صیقلی شود. این فرایند منجر به حرکت روان‌تر کابین روی ریل آسانسور می‌شود.

از نظر ترکیب شیمایی و گرید بندی نیز انواع ریل آسانسور در گریدهای T5 تا T127 گرید بندی می‌شوند که هر چه گرید ریل بالاتر برود، مقاومت آن نیز افزایش یافته و می‌توانید از آن برای ساخت آسانسورهای دارای ظرفیت بیشتر و ارتفاع چاه بلندتر، استفاده کرد. انتخاب ریل آسانسور مناسب، به شرایط ساختمان، ظرفیت کابین، سرعت آسانسور، نوع آسانسور (کششی، هیدرولیک و …) و بودجه شما بستگی دارد. به عنوان مثال، قیمت ریل آسانسور ماشین‌کاری از نوع کشش سرد بیشتر است.

 

 

مشخصات فنی ریل آسانسور چیست؟

برای نصب آسانسور می‌توانید از انواع ریل آسانسور ایرانی و خارجی موجود در بازار استفاده کنید که ممکن است هر کدام از سازندگان ریل، آن را با مشخصات فنی متفاوتی عرضه کنند. با این حال، مشخصات فنی مرسوم و متداول انواع گریدهای ریل آسانسور را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

 

ردیف نام ریل نام بازاری روش نورد پهنای پشت ریل (mm) ارتفاع تیغه (mm) ضخامت تیغه (mm) وزن هر شاخه (kg)
1 T45/A T4.5 سرد 45 45 5 16.7
2 T50/A T5 سرد 50 50 5 18.6
3 T70/A T9 سرد سرد 70 65 9 37.3
4 T70/B T9 گرم گرم 70 65 9 37.3
5 T89/B T16 سبک گرم 89 62 15.88 61.5
6 T90/B T16 گرم 90 75 16 67.5
7 T127/B T127 گرم 127 89 15.88 88.85

 

همچنین مشخصات فنی ریل آسانسور بر اساس ظرفیت بار، سرعت و ارتفاع آسانسور به شرح زیر است:

 

ردیف گرید ریل آسانسور ظرفیت سرعت (متر بر ثانیه) ارتفاع (متر)
1 T5 4 نفر 1 15
2 T9 7 نفر 1.2 30
3 T16 12 نفر 1.6 30 تا 50
4 T127 بیشتر از 12 نفر بیشتر از 1.6 بیشتر از 50

 

خصوصیات بهترین ریل آسانسور چیست؟

بهترین ریل آسانسور برای شما ریلی است که با خصوصیات ساختمان، آسانسور و بودجه شما هماهنگ باشد. با این حال، برای انتخاب ریل آسانسور باکیفیت، توجه به نکات زیر ضروری به نظر می‌رسد:

 

  •  وجود استاندارد CE اروپا و مواد اولیه مطابق با آن
  • سابقه و رزومه شرکت سازنده که هر چه این سابقه و شهرت سازنده بیشتر باشد، کیفیت و قیمت ریل آسانسور ساخت آن نیز بیشتر خواهد بود.
  •  امکان ارتقا و تغییر ریل و سازگار بودن آن با توسعه‌های احتمالی سیستم آسانسور در آینده
  •  داشتن قیمت مناسب در عین بهره‌مندی از کیفیت بالا
  •  تناسب با ظرفیت، سرعت و ارتفاع حرکت آسانسور
  • بالاتر بودن کیفیت ریل کابین نسبت به کیفیت ریل وزنه تعادل
  • استاندارد بودن طول ریل (حداقل 5 متر)

 

برای تشخیص کشور سازنده ریل آسانسور نیز باید به علائم حک‌شده روی آن دقت کنید. به عنوان مثال، انواع ریل آسانسور ساخت اسپانیا دارای یک علامت $ در میان دو سوراخ انتهایی خود هستند و در مورد ریل ساخت کشور چین نیز عبارت Savera China در این قسمت حک می‌شود.

 

با پی بردن به این که ریل آسانسور چیست و آشنایی با انواع ریل آسانسور و مشخصات فنی ریل آسانسور، پیش‌نیازهای لازم برای خرید بهترین ریل آسانسور را می‌دانید و می‌توانید با استفاده از این اطلاعات، باکیفیت‌ترین نوع آن را برای آسانسور خود انتخاب کنید. برای استعلام قیمت آسانسور و قطعات مختلف آن مثل انواع ریل آسانسور، می‌توانید به سایت طاها بازار مراجعه کرده و پس از آن بدون دردسرهای خرید حضوری، اقدام به خرید پکیج کامل آسانسور کنید. این روش خرید شما را از پرداخت چندباره کرایه حمل بار، معاف می‌کند و مقرون‌به‌صرفه است.

 

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4