طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

طراحی و اجرای نما و محوطه

c3aec1bfffe24fb6d3cad53d476d6381

طراحی و اجرای نما و محوطه : معرف ساختمان و بنا

یکی از مهمترین بخش های مراحل هر پروژه ساختمانی نمای پروژه و همچنین لنداسکیپ یا محوطه آن است. چراکه طراحان از نمای پروژه به عنوان نماد یا سمبلی برای معرفی سبک خود و همچنین هویت و نوع کاربری پروژه استفاده می کنند و در واقع روکار، نما یا پوسته یک ساختمان و آن چه که در نگاه اول از کالبد کلی یک ساختمان چشم ما می بیند نمای آن است.

اهمیت طراحی و اجرای نما و محوطه ساختمان

البته که نما خود متاثر از پارامترهای مختلف مانند کاربری های مختلف فضاهای داخلی و مشرف به نما و نوع و تعداد بازشوها، تعداد طبقات و موقعیت جغرافیایی ساختمان از حیث انتخاب نوع متریال و همسایه های مجاور و بسیاری عوامل دیگر می باشد و این امر باعث شده که مقوله نما به عنوان یک آیتم جداگانه در شهرداری در قالب کمیسیون نما تایید و عدم تایید بگیرد.

در طراحی باید سعی کرد با توجه به متریال که در خور فرهنگ و مناسب برای آن اقلیم جغرافیایی می باشد استفاده کرده و به نحو احسن آن را طراحی و اجرا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی عوامل تاثیرگذار در طراحی و اجرای نما و محوطه بپردازیم.

انواع سبک های معماری در نما و محوطه سازی

اولین نکته در شروع کار طراحی و اجرای نما و محوطه انتخاب سبک طراحی می باشد. که با تعریف ساده ای مفهوم سبک را بیان می نماییم. در واقع سبک طراحی چه در نما و محوطه و چه در دکوراسیون داخلی، یک سری ویژگی هایی است که می تواند احساسی را در یک فرد ایجاد نماید.

سه مولفه موثر در انتخاب نوع سبک وجود دارد: روش ساخت، المان های ظاهری مورد استفاده و جنس متریال ساختمانی. برای مثال نمای ساختمانی که به سبک کلاسیک طراحی شده است، از سنگ با سرستون ها و مجسمه های سنگی طراحی و اجرا می گردد که احساس تجمل و ابهت یک فضا را در فرد ایجاد خواهد کرد و در مقابل طراحی و اجرای یک نما به سبک سنتی احساس صمیمیت و آرامش را در فرد زنده می سازد. بنابراین می توان گفت عواملی مانند فرهنگ، آداب و رسوم و عقاید بدین شکل به اقلیم های دیگر منتقل می گردد. از جمله سبک های رایج در هنر معماری کشور عزیزمان سبک کلاسیک، مدرن، مینیمال، پست مدرن، سنتی، ساحلی، اسلامی و سبک هایی که برمی گردد به فرهنگ کشورهای دیگر مانند سبک رومی، فرانسوی، انگلیسی و… هستند.

چند اصول مهم در طراحی نما و محوطه ساختمان

به عنوان نکات پایانی این مطلب یادآور می شویم، در طراحی و اجرای نما و محوطه سازی چند اصل را مد نظر بگیرید. برای آنکه نمای ساختمان شما چشمگیر باشد بهتر است علاوه بر همخوانی با ساختمان های مجاورش خاص باشد. به این منظور همیشه این اصول را در هنگام انتخاب طراحی نمای ساختمان در گوشه ذهن خود بگذارید. اولین و مهمترین اصل خوانایی و سادگی نما و پویایی طرح می باشد. بعد از آن نحوه نورپردازی نیز می تواند در خاص بودن نمای یک ساختمان و محوطه ی آن بسیار موثر باشد. در ادامه این سه اصل را بیشتر توضیح می دهیم.

خوانایی و سادگی نما ساختمان

باید توجه داشته باشیم استفاده از چندین متریال و رنگ در ساختمان های بلند سادگی و خاص بودن سازه را از بین می برد. برای حفظ این اصل توصیه می کنیم از نمای تک رنگ برای ساختمان های بیش از سه طبقه استفاده نمایید. البته برای کاهش یکنواختی می توانید دو متریال یا المان را به کارگیرید.

پویایی در طراحی نمای خارجی ساختمان

طراحی و اجرای نما و محوطه باید پویایی لازم را در افراد ایجاد نماید. برای مثال در یک ساختمان با عریض تر کردن بازشوها ( پنجره ها ) یا افزایش ارتفاع درهای ورودی می توان آن احساس پویایی را به وجود آورد.

استفاده از یک عنصر خاص در طراحی نما خانه

اگر می خواهید نمای خانه ای که طراحی می کنید جذابیت داشته باشد در بخشی یا بخش هایی از نما از عنصر یا متریالی خاص استفاده نمایید و بگذارید آن قسمت ها در نما به عنوان یک نقطه شاخص در دید اول نظر مخاطب را عابرین را جلب نماید. تنها نکته ی مهم برای ایجاد این بخش داشتن ریزبینی و ظرافت است. چراکه این قسمت علاوه بر اینکه چشگیرتر از قسمت های دیگر می باشد باید در عین ایجاد تمایز و برجستگی، همخوانی و تناسب آن با فرم کلی نما حفظ شود.

توجه به تناسب رنگ در نما

انتخاب رنگ در نما باید قبل از طراحی صورت بگیرد و طراح بدانید که از چه طیف رنگ هایی قرار است در طراحی استفاده نماید. رنگ نما یکی از شاخصه هایی مهم در طراحی است که از ویژگی های بصری یک نما است. بنابراین اگر ویژگی های بصری یک نما به درستی طراحی نگردد، بهترین متریال و بالاترین کیفیت را نیز زیر سوال خواهد برد.

نورپردازی نما

به جرات می توان گفت طراحی و اجرای نورپردازی به اندازه طراحی و اجرای نما و محوطه بسیار اهمیت دارد. اگر دقت کنید در شب نورپردازی ساختمان ها است که نظر افراد و عابران را به خود جلب کرده و جذابیت ساختمان را افزایش می دهد و ویو یا ظاهر آن ساختمان را در خاطره ها ثبت می نماید.

خرید متریال نما و محوطه

فروشگاه آنلاین طاها بازار بهترین نوع از متریال را با بالا ترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ها در اختیار شما مشتریان عزیز قرار داده تا بتوانید به راحتی محصولات مدنظر خود را تهیه بفرمایید.

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4