طاهابازار – جدید ترین اخبار و مقالات صنعت ساختمان

کلاه ایمنی چیست؟

کلاه ایمنی

در این مطلب تعریفی از اینکه کلاه ایمنی چیست، انواع کلاه ایمنی، قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی و چه کلاه ایمنی مورد تایید اداره کار است ارائه شده است.

کلاه ایمنی یا کلاه کار وسیله ای محافظتی است که برای جلوگیری از صدمه رسیدن به سر استفاده می شود و یکی از مهم ترین و کاربردی ترین انواع ابزار ایمنی به شمار می آید. کلاه های کار در سه دسته بندی اصلی A و B و C تولید و به بازار عرضه می شوند. در ادامه مطلب به بررسی کلاه کار مورد تایید اداره کار و قانون استفاده اجباری از کمربند ایمنی و کلاه کار می پردازیم.

کلاه ایمنی زرد
کلاه ایمنی کارگری

قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی

برای برخی افراد این سوال مطرح است که چرا استفاده از کمربند ایمنی و کلاه کار ضروری است؟ پاسخ این است که ایمنی همواره موضوع بسیار مهم در تمام فعالیت های صنعتی، به ویژه ساختمان سازی محسوب می شود. از کمربند ایمنی و کلاه کار جهت جلوگیری از حوادث مختلف در محل کار استفاده می شود. متاسفانه بار ها شاهد آسیب های جدی از ناحیه سر که گاهی منجر به فوت مصدوم و یا اینکه فرد دچار آسیب در ستون فقرات شده است بوده ایم، به همین دلیل استفاده از کلاه و کمربند ایمنی مناسب با توجه به نوع و محیط کار و میزان خطر احتمالی الزامی است.

انواع کلاه ایمنی

در حال حاضر انواع مختلفی از کلاه ایمنی توسط تولید کنندگان در بازار عرضه شده است، به طور کلی کلاه های کار به سه گروه اصلی طبقه بندی می شوند:

 1. نوع A: کلاه های مقاوم در برابر نفوذ و برخورد با حفاظت محدود در برابر ولتاژ برق تا 220 ولت
 2. نوع B: این مدل کلاه نسبت به نوع A، سطح بیشتری از حفاظت را در برابر خطرات احتمالی تامین می کند. نوع B، از افراد در برابر شوک های برقی ولتاژ بالا و خطرات الکتریکی تا 2000 ولت محافظت می نماید. همچنین استفاده از این ابزار ایمنی، حفاظت و امنیت هنگام سقوط را بهتر تضمین می کند.
 3. نوع C: کلاه های سبک و راحتی هستند که از سر در برابر برخورد محافظت می کنند اما در برابر خطرات الکتریکی مقام نیستند.
 4. نوع دیگری از کلاه های کار در بازار، کلاه های لبه دار است. این کلاه ها برای محیط هایی توصیه می شوند که از خراشیدگی سر یا باد کردن سر در اثر ضربه محافظت کند. در واقع این کلاه در برابر سقوط و یا پرتاب اجسام طراحی نشده است.

رنگ کلاه ایمنی

کلاه های ایمنی بر اساس رنگ و با توجه به کاربردی که دارند، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. کلاه کار مناسب برای هر یک از مشاغل به شرح زیر است:

 • رنگ سفید: این رنگ برای کارکنان سطح بالا مانند مهندسین، سرپرست ها و مدیران استفاده می شود.
 • رنگ زرد: از پر کاربرد ترین رنگ موجود در کارگاه های عمرانی و دیگر پروژه ها، زرد می باشد که این رنگ نماد نیروی کار اصلی مانند کارگران است.
 • رنگ قرمز: این رنگ برای نیرو های آتش نشانی، نیرو های امداد و اطفاء حریق در نظر گرفته شده است.
 • رنگ سبز: این رنگ برای نمایندگان و مسئولین بهداشت و ایمنی در نظر گرفته شده است.
 • رنگ آبی: این رنگ برای نیرو های فنی، تعمیراتی، گروه نجاری و تکنسین های برق به کار می رود.
 • رنگ قهوه ای: این رنگ برای افرادی است که در محیط هایی با دما بالا کار می کنند. مانند جوشکاران و…
 • رنگ خاکستری: این رنگ برای مهمانان، پیمانکاران و بازدید کنندگان به کار می رود.
انواع کلاه ایمنی
کد رنگی کلاه های ایمنی در سایت های ساختمانی

کلاه ایمنی مورد تایید اداره کار

استفاده از کلاه کار باید مطابق با اصول و استاندارد هایی باشد، برخی از این استاندارد ها که در اختیار همه قرار داده شده است شامل موارد زیر می باشد:

 1. وزن کلاه به طور کامل نباید از 400 گرم بیشتر باشد.
 2. کلاه باید از مواد غیر قابل احتراق ساخته شده و عایق جریان برق باشد.
 3. به منظور حفاظت از سر، صورت، پشت و گردن دور تا دور کلاه کار باید لبه دار باشد.
 4. برای کار در فضای نسبتاٌ تنگ و کوچک کلاه باید کوتاه بوده و در صورت لزوم فاقد لبه باشد.
 5. کلاه هایی که در فضا خیلی مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند باید از نظر رطوبت غیر قابل نفوذ باشند.
 6. نوار ها و چرم داخل کلاه باید به سهولت قابل تعویض باشند.
 7. سربند باید از جنسی باشد که به آسانی مشتعل نگردد و در مقابل شستن و ضد عفونی کردن به وسیله ترکیبات صنعتی مقاومت کافی داشته باشند.
 8. نظافت و تمیز کردن سربند ها باید به آسانی انجام شود.
کلاه ایمنی کارگران
کلاه ایمنی مورد استفاده برای کارگران

قیمت کلاه ایمنی

قیمت کلاه ایمنی با توجه به کاربرد، مواد اولیه به کار رفته، ویژگی های حفاظتی که ارائه می دهد، استاندارد، برند و کارخانه سازنده و… دارای تنوع زیادی بوده و از طیف گسترده ای برخوردار است. به طور کلی قیمت کلاه کار با توجه به عملکرد فوق العاده ای که از سر و گردن شما عزیزان انجام می دهد معقول است. پس سعی کنید بهترین و با کیفیت ترین کلاه کار را برای امنیت جانی خود و دیگر همکارانتان تهیه فرمایید.

جمع بندی

کلاه ایمنی به منظور محافظت از سر و گردن در صنایع و مراکزی که احتمال برخورد اشیاء مکانیکی و سنگین و یا جریان های برق فشار قوی باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از کلاه کار مناسب با توجه به نوع و محیط کار و میزان خطر احتمالی الزامی است.

کلاه کار به سه دسته، نوع A و B و C تقسیم می شود که هر کدام دارای ویژگی هایی می باشند. هر رنگ کلاه، مناسب یک گروه خاص است و این رنگ ها صرفاٌ جهت ایجاد تنوع نمی باشد. این رنگ ها شامل: رنگ زرد، قرمز، سفید، آبی، سبز، قهوه ای و خاکستری می باشد.

مقاومت در برابر رطوبت، غیر قابل احتراق بودن، عایق برق، سهولت در تعویض نوار ها و چرم داخل کلاه از نکات مهم در انتخاب کلاه کار می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت خرید و استعلام قیمت انواع کلاه ایمنی می توانید با کارشناسان ما در سایت طاهابازار در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری :
بلاگ طاهابازار
اطلاعات بیشتر
آدرس: تهران، خیابان آزادی روبروی کارخانه زمزم پلاک 413 واحد 4